Ceturtdiena, 16.maijs

redeem Edijs, Edvīns

arrow_right_alt Pasaulē

Izvairoties no neuzticības balsojumiem, no amata atkāpies Skotijas premjers

© Pixabay

Skotijas premjerministrs Humza Jusafs pirmdien paziņoja, ka atkāpsies no Skotu Nacionālās partijas (SNP) līdera un reģionālās valdības vadītāja amatiem.

Līdz ar to viņš izvairīsies no diviem neuzticības balsojumiem.

Jusafs vadīja mazākuma valdību kopš ceturtdienas, kad sarāva koalīcijas vienošanos ar zaļajiem pēc tam, kad Skotijas valdība atteicās no ambiciozajiem klimata politikas plāniem, radot spriedzi abu partiju attiecībās.

Viņam draudēja balsojums par neuzticības izteikšanu, ko ierosināja konservatīvie, savukārt leiboristi bija ierosinājuši neuzticības izteikšanu Skotijas valdībai kopumā.

Opozīcijā esošo konservatīvo ierosinātais balsojums bija paredzēts jau trešdien.

39 gadus vecais Jusafs kļuva par Skotijas premjerministru tieši pirms 13 mēnešiem, nomainot šajā amatā Nikolu Stērdženu.

Stērdžena par savu atkāpšanos no premjera un SNP līdera amata negaidīti paziņoja 2023.gada februārī pēc tam, kad izcēlās skandāls saistībā ar valdības nostāju transseksuāļu tiesību jautājumos. Viņa Skotiju vadīja astoņus gadus.

Uz SNP līdera amatu pretendēja Keita Forbsa, Eša Rīgena un Jusafs, kurš uzvarēja. Tās bija pirmās reālās SNP līdera vēlēšanas kopš 2004.gada, jo 2014.gadā Stērdžena tika ievēlēta bez konkurentiem. Vēlēšanas atspoguļoja šķelšanos partijā starp labējāk noskaņotiem politiķiem un tiem, kas vairāk sliecas pa kreisi.

Sākotnēji Jusafs paziņoja, ka nedomā atkāpties un grasās izturēt abus neuzticības balsojumus.

Toriji, leiboristi, liberāldemokrāti un zaļie pavēstīja, ka konservatīvo ierosinātajā balsojumā balsos pret Jusafu, tādēļ viņam nācās meklēt atbalstu no Ešas Rīgenas, vienīgās deputātes, kas pārstāv partiju "Alba", ko nesen nodibināja bijušais SNP līderis Alekss Salmonds.

Arī Rīgena ir bijusī SNP locekle un sacentās ar Jusafu par partijas līdera vietu 2023.gada martā.

Jusafs, kurš ir pirmais musulmaņu līderis kādā no lielākajām Lielbritānijas partijām - pauda uzskatu, ka, viņaprāt, uzvara ir "pilnīgi iespējama". Taču viņš piebilda, ka "nav gatavs pārdot savas vērtības vai principus, vai slēgt darījumus ar jebkuru, lai tikai saglabātu varu".